Nové kompaktné Flair 225

Flair 225: inteligentné riešenie ventilácie pre byty a menšie rodinné domy

 

Ponuka od spoločnosti Brink Climate Systems sa predstavením rekuperačnej jednotky Flair 225 opäť rozšírila. Táto mimoriadne kompaktná rekuperačná jednotka  malých rozmerov  má rovnako vynikajúci výkon ako zvyšok rodiny Flair.  Nové vetracie jednotky so spätným získavaním tepla sú vďaka svojej veľkosti a výkonu vhodné ako do novostavieb rodinných domov a bytov, tak aj pri rekonštrukciách či pri developerských projektoch. S rozšírením rady Flair výrobca Brink Climate Systems dokáže splniť podmienky inštalácie do akejkoľvek stavby a dosiahnuť tak komfortné bývanie pre každého.

Dôležitosť dostatočného vetrania v domácnostiach a budovách je v dnešnej dobe mimoriadne potrebná. Čerstvý a čistý vzduch v domácnosti má zásadný význam, najmä keď si uvedomíme, že sa nadýchneme viac ako 25 000 krát denne. Tento udržateľný spôsob vetrania efektívne zaisťuje čerstvý filtrovaný vzduch v našej domácnosti 365 dní v roku, 24 hodín denne.

Kompaktná a flexibilná

Všetky verzie jednotiek Brink Flair sú mimoriadne kompaktné. Vyniká predovšetkým nová Flair 225 s rozmermi iba 650x600x455mm (VxŠxH). Jednotka Flair 225 je k dispozícií v ľavostrannej a pravostrannej verzií so štyrmi hornými napájacími hrdlami. Nové ventilačné zariadenia vďaka neustálemu vývoju technikov z Brink a aplikácií inovatívnych riešení predbehli budúcnosť vo všetkých smeroch: vysokou účinnosťou, minimálnou hlučnosťou,  kompaktnými rozmermi, jednoduchou inštaláciou, rýchlou diagnostikou a servisom, rozšírenými možnosťami riadenia.

Okrem účinného výmenníka tepla a vysokoefektívnych ventilátorov ponúka rekuperačná jednotka Flair oveľa viac: v štandardnej výbave plnoautomatický 100% obtok (bypass klapku), inteligentnú proti-mrazovú ochranu s predohrevom, napájacie hrdlá s tesneniami pre maximálnu vzduchotesnosť a vysokokvalitné filtre. Jednotku Flair  je možné riadiť cez Brink Home (ovládanie pomocou aplikácie alebo webového portálu pomocou smartphonu, tabletu alebo počítača). V štandardnom vybavení je Modbus pre jednoduché ovládanie so systémami správy budov a nadradenou elektroinštaláciou.

Stačí jeden skrutkovač

Všetky ventilačné jednotky produktovej rady Flair sú koncepčne identické. To šetrí čas pri inštalácií aj údržbe. Rôznorodosť servisných dielov je minimálna. Jednotlivé diely je možné vymeniť za pár minút skrutkovačom.

Technické údaje Flair 225 (1)

Typ: Flair 225

Ventilačný výkon: najviac 225 (2) m3/h

SPI EN-13141-7: 0,17 W/m3/h

Teplotná účinnosť EN-13141-7: 92%

Uzatvorenie rozmerového kanála: Ø 125 mm

Rozmery verzie 4b, L/R (VxŠxH): 650x600x455mm

– (1) iba s originálnymi filtrami Brink

– (2) v závislosti na situácií je možné využiť kapacitu zariadenia až do 225 m3/h, v takom prípade  sa dôrazne odporúča použitie potrubí s priemerom 160 mm.

Čo je to Ozón ?

Ozón je plynná látka a jeho molekula sa skladá z 3 atómov kyslíka. Je prirodzenou súčasťou vzduchu, ktorý bežne dýchame. Vyznačuje sa chemickou skratkou O3. Prítomnosť ozónu v nízkej koncentrácií priamo nezasahuje na zdravie človeka.  Avšak ak sa vyskytuje prítomnosť ozónu s vyššou koncentráciou, je potrebné zabezpečiť aby sa v miestnosti nenachádzali ľudia, zvieratá a ani rastliny.

Intenzita ozónu je tak silná, že začína ničiť mikroorganizmy už pri 1 g ozónu na 10 m3 miestnosti. Na rozdiel od iných látok vyrobených chemickým procesom sa ozón biologicky rozloží na čistý kyslík. Po tomto procese po sebe nezanecháva toxický odpad a nekontaminuje životné prostredie.

Ozonizácia vzduchu sa stala jednou z najobľúbenejších metód vďaka svojej účinnosti určenej na sterilizáciu vzduchu a sterilizáciu povrchov materiálov, odstraňovanie rôznych druhov zápachov, vírusov, baktérií, roztočov a plesní.  

Kde sa využíva dezinfekcia ozónom ?

Ošetrenie ozónom je ideálne všade tam, kde sa vyžaduje mikrobiologická čistota a sterilita v bezprostrednom ľudskom prostredí. Správne a efektívne využitie ozónu je aj v tých priestoroch, kde sa každý deň neustále stretáva veľký počet osôb, obzvlášť chorých.

Takisto je vhodné ozónovať miestnosti, v ktorých sa nachádzajú zvieratá. To platí najmä pre mačky, ktorých bielkoviny prítomné v moči sú silným alergénom.

Súčasťou bytu sú aj drevotrieskové dosky, farby, plastové panely, aldehydy a ftaláty. Formaldehyd je konzervačná látka a ftaláty sú zmäkčovadlom pre plasty. Ozón ich kompletne oxiduje a eliminuje.

Typické prostredie                                                                 Stupeň ochrany

 • Domy, kancelárie                                                                 – Nízky
 • Kuchyne, Šatne, Práčovne                                                  – Stredný
 • Bary, Reštaurácie, Obchody, Supermarkety                    – Stredne vysoký
 • Fitnescentrá, Školy, Autobusy, Vlaky, Lietadlá,                – Vysoký
 • Laboratóriá, Operačné sály, Ambulancie, Banky,           – Vysoký
 • Pošty, Verejné úrady                                                            – Vysoký

Prečo používať ozón ?

Ozón je najsilnejšie oxidačné činidlo, pretože je 50-krát účinnejšie ako chlór. Ako dezinfekčný prostriedok sa považuje za najúčinnejší. V dôsledku toho, že zabíja baktérie v priebehu niekoľkých sekúnd, ničí nežiadaný hmyz a je odpudivý pre hlodavce. Okrem toho, dezinfekcia ozónom spôsobuje rozklad nežiadúcich pachov vyskytujúcich sa vo vašom okolí. Je takisto užitočný pre alergikov, pretože ničí plesne, huby, roztoče, ktoré sú najčastejšími príčinami alergií.

Výhody dezinfekcie ozónom

 • -má kvalitné a antioxidačné účinky
 • -jeho molekuly sa dostanú aj na miesta, kde sa bežné dezinfekčné prostriedky nedostanú
 • -vykonáva deodorizačný proces (nezakrýva pachy, ale odstraňuje ich)
 • -ničí vírusy prenikaním cez proteínovú schránku do jadra nukleovej kyseliny, čo vedie k   poškodeniu vírusovej RNA a tým narúša štruktúru    mikroorganizmu
 • -úspešne likviduje 99,99 % mikroorganizmov, vrátane choroboplodných zárodkov ako sú:

VÍRUSY A BAKTÉRIE – Sú príčinou mnohých chorôb a infekcií. Baktérie sú príčinou nepríjemných zápachov v priestore.     

HUBY A PLESNE – Sú príčinou znečistenia stien a zatuchnutého pachu, Spôsobujú rad chorôb ľudí, zvierat a rastlín.

PEĽ KVETOV – Môže spôsobiť alergie, podráždenie očí, krku a nosa

HMYZ, ROZTOČE, BLCHY, VŠI – Živia sa odumretou kožou organizmov, môžu spôsobiť astmatické záchvaty alebo alergie. Aj nízka koncentrácia ozónu spôsobí smrť roztočov a zabraňuje ich množeniu. 

 

Ako vybrať vhodnú výustku

Interiérové výustky musia spĺňať viaceré požiadavky na navrhovaný prietok vzduchu a nízku hlučnosť. V neposlednom rade musia byť v súlade s estetickým stvárnením daného priestoru.

 

Ponúkame vám riešenia pre akýkoľvek typ inštalácie:
-Stropné výustky a tanierové ventily
-Stenové výustky a mriežky
-Podlahové mriežky

Naše stropné prívodné ventily využívajú efekt Coanda a zabezpečujú prúdenie čerstvého vzduchu do vašich priestorov rovnomerne. V praxi to znamená príjemné prostredie bez pocitu prievanu, ľubovoľné umiestnenie ventilu v interiéri a často výrazné skrátenie rozvodov na stavbe. Naše ventily rady Haelix spĺňajú náročné požiadavky na nadčasový dizajn, perfektné tesnenie, široký rozptyľ a presnú reguláciu. Sú vyrábané z vysokokvalitného prvotného materiálu v dvoch prevedeniach – Haelix Rondo a Haelix Quadro.

Stenové výustky vyrábame vo viacerých prevedeniach a ich vhodnosť závisí od polohy v miestnosti. Prívod vzduchu môže byť zabezpečený perforovanými panelmi alebo štrbinami. Výustky máme k dispozícii v nereze alebo v bielej farbe. Pre náročnejšie inštalácie, kde je požiadavka vysokoestetického riešenia, máme k dispozícii mriežky s personalizovateľným čelom. Do predného čela výustky je možné vložiť napríklad obklad použitý v miestnosti.

Podlahové prívodné mriežky je praktický spôsob ako dosiahnuť ideálne prúdenie vzduchu napríklad v priestoroch, kde je priznaný strop bez sadrokartónových podhľadov alebo je otvorený trámový strop. Prívodné mriežky sú odnímateľné a ich čistenie je veľmi jednoduché. Sú dostupné v nereze alebo v bielej farbe.

Kaskáda – riešenie pre väčšie vetracie zóny

Riadenie rekuperačných jednotiek Brink  umožňuje komfortné vetranie pomerne veľkých zón. Zariadenia produktovej rady Renovent, Flair i lokálne rekuperačné jednotky Air 70 je možné nainštalovať do kaskády. Pri takomto type inštalácie sa určí hlavné zariadenie ako MASTER a ostatné podriadené zariadenia ako SLAVE. Riadenie systému je cez zariadenie MASTER a všetky ostatné zariadenia pracujú za podmienok určených hlavným zariadením, napr. ovládaním podľa časového harmonogramu, senzormi kvality ovzdušia či nadradenou elektroinštaláciou. Výhodou uvedeného typu ovládania je inštalácia jedného riadiaceho systému a následná zjednodušená obsluha.

 

Zdravá vnútorná klíma

vďaka flexibilnému a modulárnemu rozvodnému systému

.

AIR EXCELLENT

Od januára 2021 začnú platiť požiadavky pre budovy s takmer nulovou spotrebou energie. Vzduchotesná konštrukcia sa tak stali normou a dostatočné vnútorné vetranie je nevyhnutné. Optimálne vetranie zabezpečuje prívod čerstvého vzduchu a odvádza CO2, radón, prachové častice, nadmernú vlhkosť a nežiadúce pachy. Nedostatočné vetranie zhoršuje kvalitu vzduchu v interiéri a môže mať nepriaznivý vplyv na život v domácnosti a zdravie obyvateľov. Výskumy preukazujú, že kvalita vzduchu v domácnostiach je v priemere nízka. Znečistený vzduch má negatívny vplyv a prispieva na vznik alergií, problémov s dýchaním a podráždenie slizníc. Kvalitné a dostatočné vetranie sa dá dosiahnuť núteným vetraním.

Viac o AIR EXCELLENT

Flair Enthalpy

Rekuperačné jednotky s entalpickým výmenníkom

Brink Climate Systems vyrába rekuperačné jednotky s plastovým protiprúdovým výmenníkom a vybrané modely i vo verzii s protiprúdovým entalpickým výmenníkom. Svoje výrobky s entalpickým výmenníkom rady Renovent Excellent rozšíril o jednotky Flair 325 Enthalpy a Flair 400 Enthalpy.

Entalpické výmenníky nájdu svoje uplatnenie v obytných budovách, v ktorých je potrebné zvýšenie relatívnej vlhkosti, napr. v dlhotrvajúcom zimnom období. Výhody prinášajú I pri letnej prevádzke.

Výhody prenosu vlhkosti

Štandardný výmenník tepla slúži na rekuperáciu tepla. Vďaka špeciálne vyvinutej polymérovej membráne v entalpickom výmenníku sa okrem tepla rekuperuje i vlhkosť. Množstvo prenesenej vlhkosti závisí od relatívnej vlhkosti vnútorného i vonkajšieho vzduchu a môže dosiahnuť až 60%. Tým sa zabráni príliš nízkej vlhkosti v interiéri, najmä vo veľmi chladných zimných mesiacoch alebo pri náhlom ochladení.

Letná prevádzka

Entalpický výmenník je tiež vhodný pre použitie pri vysokých vonkajších teplotách a vysokej vlhkosti vzduchu. Nadbytočná vlhkosť vonkajšieho vzduchu je prenášaná do suchšieho odpadového vzduchu. Entalpický výmenník taktiež šetrí energiou pri zapnutej klimatizácii, pretože na schladenie suchého vzduchu v miestnosti je potrebné vynaložiť menej energie ako na schladenie vlhkého vzduchu. Napríklad pri podlahovom chladení môže byť  zvýšená kapacita chladenia, pretože rosný bod je nižší pri nižšej vlhkosti.

Rekuperačné jednotky Flair Enthalpy sú zaradené do energetickej triedy A+

Certifikáty:

Flair 325 Enthalpy

Flair 400 Enthalpy

Flair 2/2

Brink Climate Systems, výrobca zameraný na rekuperačné jednotky pre obytné budovy, rozširuje svoje portfólio o nové zariadenia.

Brink do výroby zaradil nové konfigurácie napájacích hrdiel pre Flair 325 a Flair 400, od júna 2020 sú k dispozíci Flair 325 2/2 a Flair 400 2/2 s napájacími hrdlami pre napojenie na exteriér v hornej časti zariadenia a pre napojenie na interiér v spodnej časti. Uvedená konfigurácia je vhodná najmä pre vetracie systémy s umiestnením rekuperačnej jednotky na najvyššom podlaží alebo pri rozvodnom systéme umiestnenom v podlahách. Dostupné sú zariadenia v prevedení pravostrannom Flair 325(400) 2/2 R a ľavostrannom Flair 325(400) 2/2 L.

FLAIR  325 2/2 R

FLAIR 325 2/2 L

PURE INDUCT

Kvalitný a čistý vzduch

Znečistené ovzdušie je problém, ktorému každodenne musíme čeliť. Každý deň sa nadýchneme viac ako 25 000 krát. Znečisťujúce častice nachádzajúce sa v ovzduší majú rôznu veľkosť. Čím sú častice menšie, tým hlbšie prenikajú do tela. Pre naše zdravie je veľmi dôležité, aby bola kvalita vzduchu čo najvyššia. S PURE INDUCT Brink ponúka riešenie na udržiavanie čo najčistejšieho ovzdušia v interiéroch.

Vysokoúčinná filtrácia vzduchu

Čistička vzduchu PURE INDUCT je kompaktným zariadením, ktoré sa inštaluje do potrubného systému rekuperácie. Štandardné filtre (ISO coarse, G4) filtrujú hrubé nečistoty a prach z exteriérového vzduchu. Ďalším stupňom filtrácie je ISO ePM1 filter (F7) alebo tzv. peľový filter, ktorý odstraňuje z privádzaného vzduchu menšie častice akými sú jemný prach, spóry, peľ. PURE INDUCT predstavuje efektívnejšiu filtráciu a odstráni z ovzdušia veľmi jemné častice, smog, sadze, baktérie a vírusy. Po filtrácii s PURE INDUCT je privádzaný vzduch čistý a zdraviu nezávadný.

PURE INDUCT je účinnejší než filter HEPA a eliminuje:

• frakcia častíc od 0-3 až 7,0 μm – 99,94%
• spóry plesní ≤ 100 μm – 97%
• baktérie  ≤ 100 μm – 98%

podľa TÜV r.č. TR-KKL-2020-053-S1

PURE INDUCT sa inštaluje na potrubí prívodu čerstvého vzduchu do miestností a je taktiež možná dodatočná inštalácia do existujúcich systémov. Podrobné infomácie nájdete u vášho dodávateľa Brink.

Prezentácia Pure Induct

Nové decentrálne jednotky Helty s entalpickým výmenníkom

Pre zdravé a kvalitné bývanie je nevyhnutné odstrániť z interiéru rozptýlené znečisťujúce látky, ktoré sa hromadia v uzavretom prostredí. Vonkajší vzduch je taktiež znečistený a je plný jemného prachu a smogu, najmä v mestách. Takýto vzduch nie je práve najpriaznivejší pre naše zdravie. 

Riadené vetranie od Helty garantuje neustálu výmenu vzduchu, odsávanie znečisteného  vzduchu a zároveň privádzanie čerstvého vzduchu, ktorý je zbavený škodlivých látok vysokokvalitnými filtrami. Entalpický protiprúdový výmenník zaručuje vysokú tepelnú účinnosť až do 91% bez nevyhnutnosti napojenia rekuperačnej jednotky na odvod kondenzátu. Špeciálna membrána umožňuje prestup vlhkosti z odvádzaného vzduchu a robí tak prostredie príjemnejším.

CONECO RACIOENERGIA 2020

Výstavisko Incheba 25. – 28. 3. 2020  Hala B.1 stánok 400

Brink Climate Systems a Ubbink budú prezentovať svoje produkty v Bratislave na veľtrhu CONECO RACIOENERGIA v hale B.1 v stánku č. 400. Novinkou bude nová výkonnostná trieda úspešnej produktovej rady Flair – Flair 225. Kompaktná rekuperačná jednotka Flair 225 je zvlášť určená pre menšie rodinné domy a byty. Predstavíme vám nové dizajnové prvky spolu s kompletným rozvodným systémom Air Excellent.

Rok 2020 bude venovaný „NULOVÉMU DOMU“. Podľa aktuálnej európskej legislatívy by mali byť všetky novostavby i významné obnovy realizované v štandarde takmer nulovej potreby energie, ktorý bude od 1. 1. 2021 skutočnosťou a je zásadnou zmenou vo výstavbe budov, domov a bytov.
 
 Návštevníci veľtrhu sa budú mať možnosť oboznámiť s novinkami v stánku výrobcu, vypočuť si súbor prednášok na tému „NULOVÝ DOM“ a pozrieť si praktické ukážky materiálov a prvkov takéhoto domu. „NULOVÝ DOM“ bude reálne postavený z produktov vhodných do pasívnych domov, kde nebude chýbať Brink a Ubbink.

Tešíme sa na vašu návštevu!